SALT

22 Ara

Geçen Pazar Galata’daki SALT’a gittik. Üstteki restoranında güzel bir kahvaltı ettikten sonra binayı gezdik. Fransız asıllı Levanten mimar Alexandre Vallaury tarafından Bank-ı Osmanî-i Şahane için tasarlanan bina, 1892 yılında hizmete açılmış. En alttaki Osmanlı Bankası Müzesi görülmesi gereken bir yer. Fotoğraflar, belgeler, devasa kasalar arasında saatlerinizi harcayabilirsiniz. Bu mekânda kesin bir James Bond filmi çekilmeli!

Sergilerden biri de, 1935’ten 1985’e kadar Beyoğlu Galatasaray’daki stüdyosunda (Foto Galatasaray) fotoğrafçılık yapan Maryam Şahinyan’ın arşivinin yeniden görselleştirilmesiydi. Girişteki videoda Tayfun Serttaş projeyi çok detaylı ve sıkmadan anlatıyor. Genelde sergilerde bu videolar hep es geçilir ya da başlanıp sonu getirilemez, ama bu seferki inanın o bayık ve anlaşılmaz monologlardan biri değil. Resimlerin sunumu da kendileri kadar etkileyici. Bilgisayardaki fotoğraflarda akrabalarını veya tanıdık yüzleri bulan ziyaretçilerin keyifli sohbetlerine kulak misafiri olmak da cabası.

Projenin beni en çok heyecanlandıran kısmı, arşivin 2012’de online olarak açılacak olması ve fotoğraflardaki o yüzlerin kimliklendirilme sürecinin başlaması. Kim bilir on binlerce fotoğraf arasından belki biz de bir tanıdığımızı bulabiliriz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: