Perili Köşk

16 Oca

Cumartesi günü Perili Köşk’te Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu‘nu gezdim. Sadece Cumartesi-Pazar açık olan bu ofis/müze sanıyorum dünyada bir ilk. Hafta sonu tatile giren çalışanların yerini ziyaretçiler alıyor ve hem kurumsal koleksiyonu hem de aralıklarla değiştirilecek olan dönemsel sergileri gezme olanağı buluyor. Böylelikle, bu inanılmaz mimarı yapı sadece orada çalışanların vakit geçirebildiği bir bina olmaktan çıkıp, herkesin faydalanabildiği bir sanat platformuna dönüşüyor.

İnsan gezerken, “Burada çalışanlar da ne şanslı be,” demekten kendini alamıyor. Bunu söyleten sadece muhteşem manzarası değil, ne de olsa bu keyfi İstanbul’da sürebilen daha ne çok ofis vardır. Ama hangisinde çalıştığınız odada/binada bu kadar önemli sanat eserini görme şansına sahip olursunuz? Hani bir hayal vardır; falanca mağazada bir gece kapalı kalsam ne eğlenirim diye. Ben mesela oyumu hep Londra’daki Hamleys‘den yana kullanırım, ama Perili Köşk’ü gezdikten sonra burayı da listeme ekledim.

15 Nisan’a kadar sürecek olan geçici serginin adı ise “Tarih Nehri.” Madridli sanatçı Daniel Canogar, Pasifik’teki Çöp Adası ile ilgili bir haber okuduktan sonra kafayı (haklı olarak) buna takmış ve suyun tüketimi, kirlenmesi, boşa harcanması üzerine Perili Köşk için beş yeni yerleştirme yapmış. “Tagos Nehri” ve “Basınç” benim en beğendiklerim arasındaydı, görünce nedenini anlayacaksınız. Hepsi birbirinden etkileyici ve düşündürücü çalışmalardan oluşan bu sergiyi rehberli turlara katılarak gezmenizi tavsiye ederim.

Tüm görseller sergi kitapçığından alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: