and the Oscar goes to…

31 Oca

Her ne kadar kulağa siyah-beyaz çekilmiş sessiz bir film izlemek sıkıcı geliyorsa da ön yargılarınızı bir kenara bırakın. The Artist, son yıllarda seyrettiğim en iyi filmlerden biri. O kadar iyi ki, filmi bitirince oturup baştan bir daha seyrettim.

George Valentin ve Peppy Miller

Neden “sessiz film” denir diye film eleştirmenleri tartışır, ne de olsa tamamen sessiz değiller, çoğu filme bir tür müzik eşlik etmiş. Hatta bazen, film gösterimi esnasında canlı anlatımlar bile olurmuş. Gene de Warner Bros’un çektiği The Jazz Singer (1927), ilk senkronize diyalog ve şarkı içeren uzun metraj film olmasıyla bir gecede değilse bile, önlenemez bir hızla sesli-sessiz film ayrımını başlatmış.

“You and I belong to another era, George. The world is talking now.”

Bu değişimden bütün bir film endüstrisi payını alırken, en büyük etki oyuncular üstünde gerçekleşmiş. Sinema tarihi, sesli filmlere geçiş yapamayan oyuncularla ilgili bir sürü trajik hikâye ile dolu; Greta Garbo’nun büyük aşkı John Gilbert, komedyen Karl Dane, Alman oyuncu Emil Janings… Aslında, sadece anlaşılması zor aksanları veya uyumsuz ses tonları yüzünden kariyerlerinin sona erdiğini söylemek yanlış olur. Buna kişisel problemler, yaş veya şansızlık deyin, bu dönemde beyazperdede birçok starın yerini yeni isimler almış: Greta Garbo, John Barrymore, John Crawford, Bette Davis, William Powell… İşte, “The Artist” de bu dönemi ve sessiz filmlerin yıldızı George ile kendini kanıtlamaya çalışan Peppy’i anlatıyor. Daha fazla yazıp filmin büyüsünü bozmak istemiyorum 🙂

George ve Uggie

“The Artist” ile ilgili birçok eleştiri de yapıldı; başka filmlerden fazlaca esinlenmesi, dönemi çok yüzeysel ele alması gibi. Ama bana göre bunların hiçbiri her gün yeni bir blockbuster’ın vizyona girdiği bu dönemde, filmi baştan sona kadar keyifle, ara ara göz yaşları içinde izlediğim gerçeğini değiştirmiyor. Köpek Uggie’ye de değinmesem olmaz… Artık Akademi’nin filmlerde oynayan hayvanlara ve onların eğitmenlerine de ödül vermesinin vakti gelmedi mi?

Beginners filmindeki Cosmo da kaçırılmaması gereken bir performans sergiliyor. Seyretmediyseniz, tavsiye ederim.

Arthur rolünde Cosmo

Bir Yanıt to “and the Oscar goes to…”

Trackbacks/Pingbacks

  1. 84. Akademi Ödülleri yeni bitti… « homurhomur -

    […] gibi The Artist ödülleri […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: