Aztek

9 Mar

Bugün; İstanbul’da gece dışarı çıkınca, ertesi gün eve dönmeyi adet edinen ve midesine düşkün herkesin bildiği, ama kimsenin pek bahsetmediği bir mekân hakkında yazacağım.

Yanınızda bir bilen olmazsa hayatta bulamayacağınız Aztek, eskiden annelerimizin “konuştukları çocuklarla” çay içmeye gittikleri Bomonti’de, ara sokakların birinde hizmet veriyor. Sanırım tabelası bile yok; varsa da o kadar içkinin üstüne görebileceğiniz büyüklükte değil. Otuz yıldan fazla süredir ayakta durduğunu, ama çoğu yer gibi bozulmadığını ve bu istikrarını da, eski personelinin ortak yapılmasına borçlu olduğunu geçen yaz adadaki büyüklerimizden öğrenmiştik.

Aztek’e ilk gidişinizi hiçbir zaman unutmazsınız… Beğenirsiniz, beğenmezsiniz ama o ilk tecrübeyi hep hatırlarsınız.

Benimki; “Şuracıkta işkembe çorbası içmek varken, bu saatte Bomonti’ye kim gider?” şeklindeki itirazlarıma rağmen, taksiye bindirilip, karanlık bir sokakta kapalı bir kapının çalınması ile başladı. O sessiz sokaktan içeri girip de barın önünde sirtaki yapan insanlarla karşılaşınca önce bir tavernaya geldiğimi sandım. Ama biraz sonra, oturduğumuz masadan eski Türkçe şarkılara eşlik ediyorduk. Kısa sürede servis başladı: Sucuk, köfte, mantı, pazı dolması…  Gözlerim fal taşı gibi açılmıştı, “Beni buradan çıkarmayın, her hafta gelelim, herkesi getirelim.”

Geçen akşam, gene geç bir saatte, Quetal‘de içilen sürahi dolusu sangria’nın üstüne karnımız acıktı. Ne kadar sorumluluk sahibi olduğumu herkes bilir 🙂 Hafta arası, ertesi gün iş var, yapmayın, etmeyin dedim ama dinletemedim. Türkiye’yi ve kendimizi kurtardığımız çok derin sohbetler eşliğinde bir kere daha nefis yemekler yedik. Çıkışta bindiğimiz taksicinin eskiden Zeki Müren’in şoförlüğünü yaptığını öğrenince, Statica ile geri dönüp acaba amcayla rakı eşliğinde şöyle eski günleri mi yâd etsek diye de düşündük. Yüzümdeki gülümseme sabah kalktığımda hâlâ duruyordu. Ahhh hayat güzel…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: