Tek bir sebep vermem gerekirse…

19 Nis

Eğer Çin’e gitmek için tek bir sebep vermem gerekirse… Terra Cotta askerleri. Peki bunlar nerede?

13 imparatorluğun başkentliğini yapmış ve hani o meşhur İpek Yolu’nun başlangıç noktası Xi’an’da.

200 yıllık Çin tarihi için Şanghay’a, 500 yıllık Çin tarihi için Pekin’e, 5000 yıllık Çin tarihi için ise Xi’an’a gitmek lazım deniyor.

Bugün 8.3 milyon nüfuslu Xi’an, 43 tane üniversite ve enstitünün bulunduğu bir üniversite şehri. Ülkenin buğdayı burada yetiştiriliyor, dolayısıyla noodle ve dumpling cenneti. Ama bu konuya daha sonra geleceğim:)

İlk Çin hükümdarı Qin Shi Huangdi, 39 yaşındayken 7 farklı krallıktan oluşan Çin’i birleştirmiş. Dahası var: Parayı, ölçü birimlerini ve alfabeyi de tek tip yapmış. Anlayacağınız büyük adam! Daha yirmili yaşlarında, “Ölünce öbür dünyada beni kim koruyacak?” derdine düşmüş, ki her ana baba evladının kafasını kurcalayan bir sorudur bu:)

Arkeologlara göre, heykeltıraşlar, terra cotta’lara kendi yüzlerini yapmışlar.

2200 sene önce, 21 milyon nüfuslu Xian halkının 720.000’i, kralı ölümünden sonra koruması için terra cotta’dan bir ordu yapmaya başlamış. Ordu derken; biri diğerine benzemeyen generallerden, atlı arabalardan, askerlerden, okçulardan bahsediyoruz. Bu çalışma tam 38 yıl sürmüş! Bittiğinde de hükümdar ile beraber mezarına konmuş.

Hükümdar 50 yaşında ölünce, daha 4 yıl geçmeden, başarısız oğlu imparatorluğu çökertmiş. Eh, hazıra dağ dayanmaz. Aç ve yoksul köylüler mezarları kazmaya başlamışlar, ama neyse ki sadece askerleri bulabilmişler. Askerlerin ellerindeki gerçek silahları aldıktan sonra da, ahşap tavanı ateşe vermişler. İşte bugün arkeologlar, tek tek sabırla paramparça olan bu askerleri birleştiriyorlar. Müzede 1000 tanesi sergileniyor. Ve söylüyorum, gördüğünüz hiçbir şeye benzemiyor.

Gelelim dumpling (bir çeşit çin mantısı) konusuna. Hamur işi seviyorsanız, Xian tam sizin yeriniz ve “De Fa Chang Restoranı” bu konuda en iyisi. Kızartılmış, buharda pişirilmiş, sebzeli, etli, tatlı… bitmeyen bir dumpling şöleni yaşıyorsunuz.

Bir akşam da geleneksel Çin danslarını seyrettiğimiz Tang Dynasty Restoranı‘na gittik. Sıkılırsak ortasında kaçarız diye düşündüğümüz şov, baştan sona büyüledi. Maalesef ağzım açık seyretmekten fotoğraf çekmeyi unuttum.

Bir de cesur turistler için, Bei Yuan Men’deki sokak yemeklerini tavsiye edebilirim:)

Not: Buraya gitmişken, 144 numaralı eve uğramayı da ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: